گفت و گوی نوای فارس با رضا یزدانی:

در موسیقی دنیا جایگاهی نداریم

در موسیقی دنیا جایگاهی نداریم

 

نوای فارس-مرآت گیوه چی: رضا یزدانی یکه تاز عرصه پاپ-راک در ایران است. او طی سالها فعالیت خود نه تنها از این عرصه دور نشده است، بلکه پیش تر رفته است تا تنها کسی باشد  که در جایگاه ویترینی از این موسیقی در ایران فعالیت کند.

موفقیت او به اندازه ای است که بسیاری راه او را در پیش گرفتند و در واقع به تقلید مستقیم و غیر مستقیم از او پرداختند.

او که همیشه در هر عرصه ای به دنبال موفقیت های خود بوده و هست، درباره خود و رمز موفقیتش در گفت و گو با نوای فارس می گوید.

صحبتهای این خواننده را در زیر می خوانید:

 

رضا یزدانی از معدود خوانندگانیست که طی این سال ها بوده هست و همچنان ادامه دارد رمز این ماندگاری در این سال هائی که خیلی ها آمدند و رفتند و ماندنشان دوام چندانی نداشت چیست ؟

یکی از مهم ترین چیزهائی که حالا من یا هر خواننده دیگری باید در نظر داشته باشه این است که خودش را تکرار نکند. من در تمام این سال ها توی این هفت تا البومی که داشتم یا تک قطعاتی که در تلویزیون و سینما خواندم این مساله را خیلی رعایت کردم چه از لحاظ انتخاب ترانه چه از لحاظ تنظیم ، چه ملودی و نوع گویش و خوانش خواننده  همیشه خواستم این اتفاق بیافتد که من سعی کردم خودم را تکرار نکنم و آلبوم جدیدم با آلبوم قبلی ام فرق داشته باشد. من کارهای ملی- میهنی زیادی خوانده ام و کارهای اجتماعی زیادی اجرا کرده ام. همچنین  کارهای نوستالژیک وعاشقانه های متفاوتی خوانده ام که این ها همه باعث شد این اتفاق بیافتد و بتوانم یک خود متفاوت نشان بدهم.
 

 

 

جنس و سبک موسیقی که شما کار می کنید مخاطب خاص خود را دارد یعنی شما نمی توانید توقع داشته باشید که همه طرفدار شما هستند با این اوصاف چگونه جذب مخاطب می کنید ؟

 

ببینید همین است دیگر! اتفاقا مخاطب خاص داشتن خیلی هم بد نیست مضاف بر این که من مخاطب عام هم دارم وبه واسطه یک سری کارهای متفاوت که اجرا کرده ام، و یک سری کارهایی که به اصطلاح عام ترند، این ها همه باعث شد این اتفاق بیافتد! خدا را شکر! چون من بر این باورم که مخاطب خاص داشتن نیز خود یک مزیت است.

 

منظورتان کار های ملی میهنی است ؟

کار های ملی- میهنی کار های عاشقانه ای که خواندم یا ترانه شمال، کوچه ملی، لاله زار، کافه نادری و ... ترانه های نوستالژیک خوب با همه ارتباط برفرار می کنند و همه دوستشان دارند .

 یک  سری کارهای دیگر هم هست که آنها مخاطب خاص دارند .مخاطب خاص داشتن خیلی هم خوب است که شما یک سری مخاطب داری که فقط مخاطب تو هستند و مخاطب پنجاه خوانند دیگر نیستند .این به نظر من یک مزیت است.

در میان قطعات من برخی از قطعات، پاپ-راک است، برخی سافت و بعضی اصلا پاپ هستند. من بعضی وقت ها یک مقدار این کارها را ایرانیزه می کنم و به سلیقه ایرانی نزدیکش می کنم.

 من توی اغلب کارهایم نزدیک  به نود درصد کارهایم از گام های مینور استفاده می کنم، وهمین طور از گامهای شرقی که بتوانم بیشتر ارتباط بگیرم از شنونده ایرانی و اصراری هم ندارم که حالا من چه هستم  و چه کسی هستم!

با استاندارد های موسیقی راک چقدر فاصله دارید و اگر احساس نزدیکی می کنید چرا و چقدر ؟

این را در سوال قبلی جواب دادم. در کل در موسیقی دنیا جایگاهی نداریم.

 

فکر می کنید در مقایسه با موسیقی راک دنیا از چه جایگاهی برخوردارید؟

نه من نه هیچ کس دیگه در ایران از هیچ جایگاهی برخوردار نیستیم و نمی توانیم هیچ ادعائی داشته باشیم.

 

محدودیت هائی که یک خواننده راک در ایران با ان مواجه است چیست ؟

من نمی دانم ما محدودیتی نداریم . مجوزآلبوم ها سریع صادر می شود و مشکل خاصی در این زمینه نیست.

در آغاز راه و برای شروع الگویتان چه کسی بوده با توجه به این که الگوی داخلی نداشتید یعنی قطعا انتخاب الگو برایتان کار راحتی نبود؟

من یک سابقه شنیداری بیست ساله از گروه های مختلف دنیا را دارم ولی الگوی خاصی نداشتم. مجموعه عظیمی ازموسیقی کل دنیا را در آرشیو خود دارم.

 

بعد از شما خیلی ها اصرار به تکرار این سبک را داشته و دارند.فکر می کنید موفق شدند یا می توانند به عنوان رقیب برای شما به حساب بیایند ؟

در این زمینه هیچ نظری ندارم. هر کسی در زمینه ای که دوست دارد می تواند فعالیت کند.

 

 برنامه آینده تان چیست ؟

 ان شاالله یک مجموعه ویدئوئی از آلبوم های مختلف ساخته شده است که قرار است منتشر شود.

همچنین آلبوم جدیدم هم هست که در دست تولید قرار دارد.

 نام البوم جدیدتان چیست ؟

 معلوم نیست هنوز یک کنسرت موسیقی در تهران و شهرستان هم داریم که اخبار آن را به زودی اعلام می کنم.

 

یا باز هم قرار است شما را در عرصه بازیگری ببینیم ؟

بله . بازیگری هم برای من به اندازه خوانندگی پراهمیت است .

نظرتان درباره مسعود کیمیایی چیست؟

 

من به ایشان مدیونم و حضورم در سینما  و خواندن تیتراژ سینما را با فیلم حکم وی شروع کردم و ورودم در سینما با حضوراین کارگردان عزیز شکل گرفت.

یغما گلروئی؟

از ترانه سراهای خوب این مرز و بوم است و در گذشته و الان باوی همکاری دارم.

 

حرف آخر ؟

سلامتی و ارامش برای مردم سرزمینم را از خدا می خواهم.

 

منبع : اختصاصی نوای فارس
تمامی حقوق این سامانه متعلق به نوای فارس می باشد
پشتیبانی : شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات آفتاب

عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q