انتقاد سهراب پورناظری به وضعیت نوحه‌خوانی

انتقاد سهراب پورناظری به وضعیت نوحه‌خوانی
نوای فارس: هم‌زمان با ایام عزاداری سالار شهیدان، بحث موسیقی مذهبی و نوحه‌خوانی مطرح می‌شود و بسیاری از اهالی موسیقی نسبت به آنچه هم‌اکنون در این حوزه رخ می‌دهد؛ اظهارنارضایتی می‌کنند؛ حالا اما «سهراب پورناظری» -آهنگساز و نوازنده‌ی برجسته‌ی کمانچه و تنبور- از اهالی رسانه خواسته است تا به شکلی جدی در این حوزه وارد شوند و از جریانات متولی این پدیده‌ی ضد فرهنگ پرسش کنند تا شاید بتوانند این مشکل را برطرف کنند.

او در این باره نوشته است: «این روزها در ماه محرم و در گذر از خیابان‌ها از هیات‌های عزاداری و برخی اتومبیل‌ها نوای نوحه‌خوانی به گوش می‌رسد که یادآور موسیقی تولید شده‌ی غربی است. به نظر می‌رسد این روند که در چند سال اخیر به اوج رسیده، نتیجه‌ی سیاست‌های ضد فرهنگِ دستگاه‌های فرهنگی کشور و در صدر ایشان رسانه‌ی ملی است. این انقلاب فرهنگی در سنت نوحه‌خوانی که بستر حفظ و شکل گیری‌انواع موسیقی های بی‌نظیر در موسیقی ردیف دستگاهی ایران در حدود 300 سال اخیر است؛ چند سوال را در ذهنم به عنوان فعال موسیقی ایران به وجود آورده است؟‌

1-مسوؤلان چه درکی از موسیقی مذهبی و به ویژه سنت نوحه‌خوانی و تعزیه در این سرزمین دارند که با تیشه به جان ریشه این سرمایه‌ی ملی ایران افتاده‌اند؟

2-نظر کدام یک از مراجع دین و روح این عزاداری با تغییر فضای دسته‌های عزاداری به فضای حاکم بر موسیقی‌‌های غربی همسو است؟ »‌

او در ادامه آورده است: «یقین دارم که هیچ جوابی دریافت نخواهم کرد؛ اما در این راستا از خبرنگاران حوزه‌ی موسیقی می‌خواهم که این سوالات را از جریانات متولی این پدیده‌ی ضد فرهنگ پرسش کنند تا بلکه ذهنمان کمی شفاف‌تر شود. این در حالی است که در کنارِ وضعیت اسفبار موجود در نوجه‌خوانی، ما شاهد هنر بی‌بدیلِ نوجه‌خوانان نسل گذشته از جمله استاد «موذن‌زاده» هستیم که با مقایسه متوجه عمق داستان خواهیم شد.»  
تمامی حقوق این سامانه متعلق به نوای فارس می باشد
پشتیبانی : شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات آفتاب

عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q