در سالروز تولد 31 سالگی؛

از تندیس «امی واینهوس» پرده برداری شد

از تندیس «امی واینهوس» پرده برداری شد

نوای فارس-محمد غلامی پور:طی یک مراسم احساسی ،خانواده،دوستان،همسایگان و طرفداران امی واینهوس به دور هم جمع شدند و با ادای احترام ،روز تولد او را جشن گرفتند .در این مراسم از تندیس امی واینهوس در بازارچه کامدن پرده برداری شد.

3 سال از مرگ تراژیک امی می گذرد اما هنوز مردم شهر و همچنین مردم سراسر دنیا علاقه شدیدی به او دارند و به امی عشق می ورزند.امی در سن 16 سالگی به دنبال کار موسیقی به شهر کامدن نقل مکان کرد و تا زمان مرگش در این شهر ساکن بود.از یک خواننده جوان با استعداد که به دنبال رویاهایش آمده بود به یک سوپر استار بین المللی و یکی از نوازندگان قابل احترام بریتانیا تبدیل شد.امی جزئی از هویت این شهر بشمار می رود و نامش به ریشه کامدن گره خورده است.

حالا «بنیاد امی واینهوس» که در پی مرگ او توسط خانواده اش تاسیس شد،از هزاران فرد جوان حمایت می کند تا مطمئن باشد که همچنان میراث امی  از کامدن به سراسر جهان خواهد رسید.

این مجسمه که در میدان کامدن قرار داده شده به اندازه قد واقعی امی است.او در حالت ایستاده و با یک ژست نمادین در حالیکه یک دست روی کمر گذاشته ،با نیم رخی مصمم به تصویر کشیده شده است.

این مجسمه که توسط «اسکات ایتون » ساخته شده از جنس برنز است و 175 سانتیمتر ارتفاع دارد که شامل یک کفش پاشنه بلند و موهای کپه شده بالای سرش است.

اسکات می گوید:«یک دوست مشترک،مرا به پدر امی معرفی کرد.ما یکدیگر را ملاقات کردیم و در مورد کار و فرایند طراحی و ایده هایمان به بحث نشستیم. صحبت ها و مشورت ها با پدر امی پس از چند طراحی مرا به این نقطه سوق داد».وی می افزاید:«من همیشه یکی از طرفداران موسیقی امی بودم و برای او به عنوان یک هنرمند احترام زیادی قائل بودم.از منظر یک مجسمه ساز باید بگویم که امی دارای یک استایل شگفت انگیز و پر انرژی است».

این مجسمه ساز ادامه می دهد:«دفتر تمرین من پر از صدها متود از تغییرات ظریف و دقیق در مورد چگونگی ایستادن امی است.ژست ایستادن امی باید نگرش و قدرت امی را به خود می گرفت در حالیکه باید به جزئیات بسیاری دقت می شد.دست روی کمر،برگشتن سر،دست دیگر روی دامن ؛المان های کوچکی هستند که خصوصیات و شخصیت او را شکل می دهند.طراحی این مجسمه بر اساس یک عکس،تصویر یا لحظه خاصی از زندگی او نیست بلکه تلفیق تاثیرات مختلفی از زندگی او است.امیدوارم در نظر گرفتن لحظات مهم زندگی او و طراحی آنها موجب شده باشد هر چه بیشتر به جوهره امی نزدیک شده باشم.به عنوان مثال کمد لباس امی به من کمک کرد تا ایده های خوبی از استایل ایستادن او بگیرم.این ایده ها کپی دقیق جزئیات زندگی او نیست بلکه تلفیقی از کنار هم گذاشتن جزئیات زیادی از زندگی اوست.

میچ واینهوس پدر امی اضافه کرد:دیدن این صحنه و مشاهده جاودانگی امی  همچون این لحظه بسیار فوق العاده است.اسکات یک کار شگفت انگیز در پرداخت امی انجام داده است.این مجسمه شبیه توقف او در یک لحظه زیبا در زمان است.خانواده واینهوس بسیار از اسکات سپاسگزار هستند و امیدوارند که طرفداران امی هم این مجسمه را دوست داشته باشند.کامدن با امی معنا می گیرد و بالعکس امی با کامدن.امی جای بسیار خوبی ایستاده است درست در قلب ازدحام و شلوغی این شهر.

امی واینهوس خواننده و ترانه‌سرای بریتانیایی است که با ترکیب الکترونیک سبک‌های موسیقی جاز، سول، ریتم و بلوز شناخته می‌شود. آغاز کار او در سال ۲۰۰۳ با آلبوم فرانک بسیار عالی بود. نامگذاری این آلبوم به دلیل تاثیر خواننده معروف فرانک سیناترا بر امی بوده است. پدر امی از کودکی ترانه های فرانک سیناترا را برای او میخوانده. در سال ۲۰۰۶ با آلبوم بازگشت به سیاهی نامزد ۶ جایزه گرمی و موفق به دریافت ۵ جایزه گرمی شد.

در 23 ژوئیه 2011 جسد او در محل اقامتش پیدا شد و پزشکی قانونی پس از کالبدشکافی مرگ او را به دلیل مصرف بیش از حد مشروبات الکی اعلام کرد.امی در اوج شهرت در حالیکه تنها 27 سال سن داشت فوت کرد و همین مسئله یکبار دیگر موجب توجه بیشتر به «کلوپ 27» شد.کلوپ 27 گروهی متشکل از 5 اسطوره راک است به دلیل مرگ غیر عادی در سن 27 سالگی به یک نماد خاص در تاریخ موسیقی تبدیل شدند.پیش از  این کلوپ 27 متشکل از جیم موریسون،کرت کوبین،جنیس چاپلین و برایان جونز می شد که مرگ 3 تن از آنها در فاصله کوتاهی در یک بازه زمانی ده ماهه رخ داد.اما پس از مرگ مشابه امی ،یک نفر دیگر به اعضای کلوپ 27 اضافه شد.

پس از مرگ غم انگیز امی در سال 2011،بنیاد امی واینهوس توسط خانواده اش در جهت جلوگیری از سومصرف مواد مخدر و مشروبات الکی در جوانان تاسیس شد و کارش را آغاز کرد.این موسسه با هدف کمک،حمایت و الهام بخشیدن به جوانان محروم و آسیب پذیر در جهت کمک برای دستیابی به تمام توان،پتانسیل و استعدادشان فعالیت می کند.

 

 

 

منبع : اختصاصی نوای فارس
تمامی حقوق این سامانه متعلق به نوای فارس می باشد
پشتیبانی : شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات آفتاب

عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q